UPOKOJENIE MYSLE?
LEPŠIE VÝSLEDKY?

Viac v novej knihe

"Život bez príbehu"

#37: Zvedavosť

O čo sa pripravujeme, keď predpovedáme, čo sa stane?

#36: Šaty nerobia človeka

Je naša hodnota závislá na našich výsledkoch? Na uznaniach? Na našom správaní? Alebo je to celé inak? Povieme si v tejto epizóde.

#35: Sloboda snívať

Čím sme starší, tým menej snívame. Prečo je to tak? Čo nám bráni využiť svoju predstavivosť? A aká je vlastne hodnota snívania? Poďme si o tom niečo povedať.

#34: Aký to má zmysel?

Poznanie toho, kto naozaj sme a ako si vytvárame vlastnú realitu môže byť zaujímavé. Ale aký to má praktický význam? Aký to má zmysel? V tejto epizóde si povieme 4 fakty o ľudskom prežívaní a zároveň o tom, prečo je praktické a užitočné vedieť ich.

#33: Úspechu naproti (3/3)

V tretej časti miniseriálu Úspechu naproti sa bližšie pozrieme na to, čo sa s istotou stane, keď sa do niečoho pustíme. A že sa môžeme spoľahnúť na to, že v tom určite nebudeme sami.

#32: Úspechu naproti (2/3)

Ako vytvoriť úspech vo svete, ktorý je nepredvídateľný? V druhej časti miniseriálu s názvom Úspechu naproti sa pozrieme na to, čo stojí v ceste tomu, aby sa naše nápady stali skutočnosťou.

#31: Úspechu naproti (1/3)

Je úspech predvídateľný? Existuje vopred naplánovateľná cesta, ktorá nás k nemu privedie? Poďme sa spoločne pozrieť, ako to naozaj je.

#30: Odložené šťastie

Hovorí sa, že oheň je skvelý sluha, ale zlý pán. To isté platí aj pre našu schopnosť niečo si predstaviť. Môže byť pre nás veľkou výhodou, ale zároveň zdrojom nešťastia.

#29: Podstata flow (stavu plynutia)

O tom, ako sa dostať do stavu plynutia, nazývaného aj flow, bolo už napísané mnoho. Ale čo to naozaj je? Čo je to, čo si v skutočnosti zažívame?

#28: Dokonalá projekcia

Americký psychológ George Stratton spravil zaujímavý experiment. Ukazuje sa v ňom, že svet nevidíme taký, aký naozaj je. A to veľa vecí obracia dole hlavou. Doslova 🙂

#27: Hra na istotu

Častokrát "hráme" tak, aby sme nič nepokazili. Robíme "bezpečné" rozhodnutia. Vyhýbame sa riziku. Hráme na istotu. Ale je táto istota skutočná?

#26: Od neviditeľného k jasnému

Videli ste už niekedy magické obrázky? Tie, na ktoré keď sa prv pozriete, nie sú ničím špeciálne. Ale ak sa pozriete akoby za ne, vystúpi na vás trojrozmerný obrázok, ktorý bol dovtedy pre vás neviditeľný. Zo začiatku to môže byť náročné, ale každý ďalším "uvidením" je to stále jasnejšie.

V živote je to rovnaké. Sú veci, ktoré tu celý čas sú, no prehliadame ich. Akonáhle si ich však začneme všímať, naše životy sa začnú meniť.

#25: Učenie hore nohami

Odkiaľ sa berú vedomosti, schopnosti a zručnosti. Sú to veci, ktoré si mimo nás a my ich musíme naháňať? Alebo existuje jednoduchšia, pokojnejšia a hlavne prirodzenejšia cesta?

#24: Začarovaný kruh

Na jednej strane si z časti uvedomujeme, že myslenie je zdrojom neistoty, nespokojnosti a stresu. Na strane druhej, nechceme ho opustiť. A tak sa točíme v začarovanom kruhu. Prečo je to tak a ako z toho von?

#23: Byť v pohode

Či nás čaká športový výkon, prezentácia alebo dôležitý pracovný rozhovor, chceme sa cítiť v pohode. Ale čo to znamená? Je to o správnych myšlienkach? Správnych pocitoch? Alebo ...?

#22: Jednoduchosť

Existuje jednoduchá odpoveď aj na tie najzložitejšie otázky a situácie, ktoré život prináša?

#21: Faktor X

Téma tejto epizódy je jednoduchá: Čo je ten rozdielový faktor, ktorý robí výnimočných výnimočnými?

#20: Druhá časť skladačky

Uvedomenie, že pokoj a naplnenie sú naším východzím stavom, je oslobodzujúce. Ale nie je to všetko. Život ponúka viac. Aká je teda druhá časť skladačky?

#19: 4 princípy tvorby

Písanie knihy bolo skvelou skúsenosťou. Čo ma to naučilo o tvorbe? A ako to môžete využiť vo svojom živote vy? Vypočujte si v tejto epizóde.

Viac o knihe sa dozviete tu.

#18: Dole hlavou

V epizóde #15 sme s Richardom Dobrotkom rozprávali o tom, ako u neho nastala zmena bez toho, aby zámerne menil seba, myslenie alebo pocity.

Od jedného z vás som dostal otázku: "Ako je to možné?" Odpoveď: "Keď postavíme základný predpoklad, z ktorého vychádza drvivá časť sebarozvoja a psychológie, dole hlavou." V tejto epizóde sa dozviete, čo tým myslím.

#17: Čistá myseľ

Vyzerá to tak, že čistá, jasná myseľ je niečo, čo je nám prístupné len z času na čas. V tejto epizóde sa pozrieme na to, že možno je s nami častejšie, ako sme si mysleli.

#16: Bezodný potenciál

Keď sa povie slovo "potenciál", väčšina z nás si predstaví akýsi osobný potenciál, ktorý je pre každého človeka špecifický. Ale čo ak je potenciál pole možností, rovnako dostupné každému z nás? V tom prípade je tu otázka: "Ako potenciálu stojíme v ceste?" V tejto epizóde sa pozrieme, aká je odpoveď.

#15: Richard Dobrotka - Zmena bez námahy

Richard Dobrotka je bývalý reprezentant v karate, aktuálne zápasník v kickboxe a MMA a hlavne človek, ktorý si rozdávanie úderov necháva len na ring a mimo neho rozdáva najmä úsmev.

V tejto epizóde sa dozviete:
- čo ho doviedlo k poznávaniu spirituality?
- ako nám poznanie toho, kto naozaj sme, môže pomôcť podávať lepšie výkony?
- prečo už stres pre Riša nie je limitujúci?

#14: (Ne)konečná zastávka

Jedným z hlavných motívov, prečo ľudia vyhľadávajú pomoc psychológa alebo kouča je, že chcú vo svojom živote zažívať viac tzv. pozitívnych emócií.

Ale je pozitívna emócia to, čo skutočné hľadáme? Alebo je len dopravným prostriedkom k niečomu príťažlivejšiemu? Na to si odpovieme v tejto epizóde.

#13: Mýtus komfortnej zóny

Pojem komfortná zóna je už pomerne známy. Ak si myslíme, že jediný spôsob, ako dosahovať výsledky, je komfortnú zónu opúšťať, uniká nám niečo podstatné. Čo to je? Povieme si v tejto epizóde.

#12: Možnosti namiesto ambícií

Ambicióznosť je častokrát považovaná za nevyhnutný predpoklad splnenia cieľov a dosahovania výsledkov. Ale čo stane, keď sa ambícií vzdáme? Zostaneme pasívni? Alebo je niečo iné, čo na nás čaká?

#11: Slepota hľadania

Veľkú časť života strávime hľadaním. Hľadaním pocitu bezpečia, istoty, pokoja alebo naplnenia. Lenže čo podstatné nám pri tom uniká?

#10: Mária Uhrínová - Od expertízy k slobode

Tentokrát tu máme rozhovor so psychologičkou, koučkou a lektorkou spoločnosti Timan Máriou Uhrínovou, v ktorom sa dozviete:

Prečo už ľuďom nehovorí, čo majú robiť? Čo je dôležité, keď chceme ostatným pomôcť? Prečo sa „vŕtame“ v myšlienkach, hoci intuitívne vieme, že nás to nikam nedovedie? Čo sa stane, keď sa dostaneme za hranicu myslenia?

#09: 4 možnosti

Ako jednoducho nás myseľ dokáže držať v zdanlivom väzení toho, čo považuje za možné? V tejto epizóde na jednoduchom príklade poukazujem na hru mysle, na ktorú keď nepristúpime, šance na dobrý výsledok v akejkoľvek oblasti sa zlepšujú.

#08: Železná opona

V poslednom období som si zažíval viac nepokoja, ako je u mňa zvykom. Cítil som sa ako obeť toho, čo sa okolo mňa deje. Uvedomil som si však, že situácia s tým nemá nič spoločné. Čo je teda to, čo mi zabraňovalo vidieť dokonalosť všetkého a všetkých okolo nás?

#07: Tu a Teraz

V tejto epizóde sa pozrieme na dobre mienenú radu, aby sme sa namiesto obáv a robenia si starostí, viac sústredili na prítomný okamih. S tým sú ale spojené 2 prekážky. Tou prvou je: čo je to prítomný okamih? A druhou je čo to znamená byť Tu a Teraz a ako, a ČI vôbec, sa tam dá dostať, pretože ako uvidíte, je to veľmi protichodná, paradoxná úloha.

#06: Filter ega

Určite ste si všimli, že na zdanlivo rovnaké situácie reagujete rôzne. Že ten istý podnet nevyvolá vždy rovnakú reakciu. Dobrá správa je, že sme v tom všetci spolu. Že to čo tu opisujem a čo zažíva každý z nás, je normálnou súčasťou ľudského prežívania.

Otázka ale je, prečo si dokážeme zachovať chladnú hlavu v situáciách, ktoré sú pre nás inokedy stresujúce a naopak, prečo niekedy aj na malý nevinný podnet reagujeme nie zrovna najefektívnejšie.

#05: Peter Magurský - Čo ho naučilo herectvo?

Tentokrát s hosťom. Rozprávali sme sa s hercom, moderátorom, komentátorom a bývalým hokejistom Petrom Magurským. V epizóde sa dozviete odpovede na tieto otázky:

Prečo je herectvo považované za dobrú psychoterapiu?

Čo majú hokej a herectvo spoločné a v čom vidí rozdiel?

Je intuícia „dostupná“ pre všetkých?

Aký je kľúč k dobrému výkonu?

#04: Falošný kľúč k výkonnosti

Považujeme to kľúč, akýsi Svätý grál špičkovej výkonnosti. Čo to je? A čo ak produktivita a kvalita odvedenej práce od neho vôbec nezáleží? O čom rozprávam sa dozviete v tejto epizóde.

#03: Hodnota nápadu

Všetko, čo bolo človekom vytvorené, bolo na začiatku "len" nápad. Prečo môže byť kľúčové uvedomiť si tento jasný fakt?

#02: Návody vs Porozumenie

Oblasť sebarozvoja je plná návodov a techník. Ak s tým už máte skúsenosť, asi mi dáte za pravdu, že ich účinok je, ak vôbec nejaký, veľmi limitovaný. A to je jednak dobre a zároveň to má svoj logický dôvod.

Lenže ak návody a techniky fungujú len veľmi obmedzene, ako môžeme dospieť ku skutočnej zmene?

#01: Hokejový dres za oblek

Keď som pred 5 rokmi počul slovo spiritualita, nevedel som si predstaviť, že by to mohlo nejako súvisieť s každodenným praktickým životom. Teraz už viem, že som sa mýlil.

Dobrý deň, som Lukáš Piperek

Som certifikovaný mentálny coach a pomáham ľuďom objavovať ich vnútorný potenciál.

Po úspešnom ukončení štúdia na univerzite a hokejovej kariéry, som viedol 6-členný medzinárodný tím, zodpovedný za predaj na zahraničných trhoch.

Môj prístup je založený na porozumení základných princípov ľudského prežívania. Ich porozumením nastáva u človeka zmena, ktorá je trvalá.

Čo hovoria klienti?

Spolupráca s Lukášom mi pomáha zlepšiť sa po mentálnej stránke a to nielen v pretekoch, tréningu, ale aj v osobnom živote. Dokáže ma vždy nasmerovať tak, že sám dôjdem k riešeniu. Baví ma zlepšovať sa na každej úrovni.
Richard Vargatriatlon, majster Európy
Lukáš mi priniesol do života veľkú hodnotu. Na to nikdy nezabudnem.
Martin Šolcfinančný poradca
Cítim sa byť kľudnejší, uvoľnenejší a mám pozitívnejší prístup. Dokonca aj priateľka si všimla, že pred zápasom sa už nestresujem až tak ako to bolo predtým. Okrem toho na zápase sa dokážem sústrediť na jednu jedinú pre mňa dôležitú vec a tou je puk.
Denis Godlahokej, bronz z MS U20
Celé mi to prišlo ako znovuobjavenie niečoho, čo už dávno vo mne bolo. Práca ma znovu baví a napĺňa.
Peter Čelkoonline marketing
Lukášove rady mi pomohli podávať konečne super výkony aj na súťažiach a ani pred vystúpeniami už nie som tak nervózna. Celkovo som v živote pokojnejšia a vyrovnanejšia. Lukáš mal veľmi zodpovedný prístup a záujem pomôcť mi.
Lucia Kevickáfreestyle futbal, striebro z MS
Keď viem, že hrozba nemusí byť vždy hrozbou, je to nesmierne oslobodzujúce. Hocikedy sa doma prichytím pritom, že spoločne s dcérkou tancujem. Moje vnútorné prežívanie je uvoľnenejšie, slobodnejšie.
Miriam Švarcoválektorka
Celú moju trénerskú, ale z časti aj moju hráčsku kariéru, som vedel, že mentálna príprava s odborníkom je to, čo mi chýba. Čítal som, hľadal som, rozprával som sa s inými hráčmi aj trénermi, skrátka som s tým chcel niečo robiť.
Jaromír Truksareprezentačný tréner stolného tenisu
Lukáša môžem len a len odporučiť. So štýlom akým Luky robí koučingy som sa ešte nestretol. Vždy som mal skúsenosti len so "zaručenými" spôsobmi ako byť úspešný, ktoré fungovali asi tak dlho ako trvá prečítanie tejto recenzie, čiže boli nepoužiteľné. Vďaka Lukášovi som pochopil, že keď pochopíme seba ako takého, tak už nikdy nepotrebujeme tie "zaručené" techniky. Ďakujem!
Roman Škamlafinančný poradca

Dohodnite si úvodnú konzultáciu ZDARMA

Kliknutím na tlačítko "súhlasím...", súhlasíš s tým, že ťa môžem kontaktovať a budem ti posielať emaile so zaujímavým obsahom a informáciami o aktuálnych podujatiach. Ak zistíš, že to nie je to, čo hľadáš, môžeš sa kedykoľvek odhlásiť a tento súhlas odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každom emaile. Viac o zásadách spracovania osobných údajov